Türkiye'de İlk Defa Anne Karnında Bebeğin Tıkanan İdrar Kanalı Açıldı

Türkiye’de ilk defa Prof. Dr. Selahattin Kumru tarafından gerçekleştirilen operasyonla, anne karnında idrar kanalı tıkanan bebeğe müdahale edildi.

Prof. Dr. Selahattin Kumru Konya’nın Beyşehir İlçesi’nde dünyaya geldi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Yozgat, Sorgun Çiğdemli Sağlık Ocağı’ndaki mecburi hizmeti ve Isparta, Keçiborlu, Senir Sağlık Ocağı’ndaki çalışmasından sonra 1995-2000 yılları arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nde uzmanlık eğitimini tamamladı. Aynı fakülte ve bölümde 2000 yılında yardımcı doçent doktor olarak göreve başladı. Aynı yıl içinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Jinekolojik Onkoloji Bölümü’nde, 2005 yılında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD Perinatoloji Bölüm’ünde çalıştıktan sonra, 2006 yılında Doçent Doktor ünvanını aldı ve 2008 yılına kadar burada görevine devam etti.

2008 yılında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Klinik Şefi olarak göreve başladı. 2010-2011 yılları arasında PennState University College of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology, Division of Maternal and Fetal Medicine, PA’da gözlemci olarak yer aldıktan sonra 2012 yılı mart ayına kadar Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğindeki klinik şefliği görevine devam etti.

 

 

2012 yılında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum AD’da Profesör olarak göreve başladı ve Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi. 2013 yılında Cincinnati Children”s Hospital Fetal Care Center OH, USA da “anne karnında ameliyat ve tedaviler” ile ilgili bilgi ve görgüsünü artırmak amacıyla gözlemci olarak çalıştı. 2013-2015 yılları arasında Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı’nda ve Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde profesör ve klinik eğitim ve idari sorumlusu olarak görev yaptı.

Haziran 2015 ile Temmuz 2020 tarihlerinde Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD’nde Profesör ve ABD başkanı olarak ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD, Perinatoloji Bilim Dalı’nda Bilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı.

2020 yılı Eylül ayından itibaren kendi kliniğinde hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Selahattin Kumru, birçok sayıda doktora tezine idarecilik yapmış ve çok sayıda projede yürütücü olarak görev almış ve tamamlamıştır. Ulusal ve Uluslar arası Dergilerde Yayımlanmış ve kongrelerde sunulmuş çok sayıda makalesi ve sunusu mevcuttur. Çok sayıda ulusal ve uluslararası kongrede davetli konuşmacı olarak görev almıştır.

Türk Perinatoloji Derneği, British Endocrine Society, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği (TSRM), Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği, Uluslararası Kadın Doğum ve Jinekolojik Ultrasonografi Derneği (International Society of Ultrasonography in Obstetrics and Gynecology) üyesi olup, Türk Nöroendokrinoloji Derneği Kurucu Üyesi ve Akdeniz Sağlık Eğitim Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2018 yılında Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Antalya Şubesi Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Selahattin KUMRU 2021 Nisan ayına kadar başkanlık görevini sürdürmüştür. Profesör Dr Selahattin KUMRU evli ve ikiz çocuk babasıdır.

Eğitim

Konuşmacı Olarak Davetli Olduğu Kongreler:

1. Jinekolojik ve Obstetrik Ultrasonografi Kongresi, 2006, Antalya.
2. XI. Ulusal Perinatoloji Kongresi, 2007, Antalya.
3. VI. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi, 2008, Antalya.
4. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Palandöken Kış Kongresi, Erzurum, 2008.
5. Tocolytic therapy and evidence based practice. XXI. European Congress of Perinatal Medicine, September 2008, İstanbul.
6. Fetal Lung Malformations. Ian Donald Inter-University School of Medical Ultrasound, Advanced Ultrasound Course in Obstetrics and Gynecoolgy, December 2009, İstanbul.
7. Eklampsi ve HELLP Sendromu. Obstetrik Aciller Kursu XIII. Ulusal Perinatoloji Kongresi, 43th International Meeting of Gestosis, Nisan 2011 Istanbul.
8. Postpartum Kanamada Klinik ve Hipovolemik Sok Ulusal Perinatoloji Kongresi, 43th International Meeting of Gestosis, Nisan 2011 İstanbul.
9. Prediction and prevention of preclampsia. VIII. Cogress of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology. September, 2012, Ölüdeniz, Turkey.
10. Determination of the risk of Chromosomal anomalies in twins. VIII. Cogress of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology. September, 2012, Ölüdeniz, Turkey.
11. Gebelik Diyabetinde Tarama Testleri 50-75-100 Gr? 14. Ulusal Perinatoloji Kongresi.
12. 19-22 Eylül 2013 Muğla.
13. Gebelikte Vitamin ve Mineral Takviyesi. TJOD Antalya Şubesi, 29 Mart 2014 Ramada Otel, Antalya.
14. Skeletal System Displasies. 9. Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Kongresi ve 15. Mediterranean Society for Obstetrics and Ultrasonography Congress 9-12 October 2014 Antalya.
15. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 13. Kongresi 11-15 Mayıs 2015 Antalya Proteinüri: Ağır Preeklampsi Tanısı İçin Gerçekten Gereksiz midir?
16. Ulusal Perinatoloji Kongresi 15-18 Ekim 2015 Sarıgerme Muğla. Fetal Cerrahi Seçenekleri.
17. Palandöken Kadın Doğum Kış Kongresi Mart 2016 Erzurum Fetal Cerrahi Seçenekleri.
18. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 14. Kongresi 5-9 Ekim 2016 Antalya Üriner sistem obstrüksiyonlarında intrauterin tedavi seçenekleri.
19. Uluslararası 3. Ulusal Tamamlayici Terapiler ve Destek bakım Uygulamalari Kongresi 24-26 Kasım 2016 Oturum Başkanı.
20. 25. Avrupa Jinekoloji Kongresi, 15. Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi 17-27 Mayıs 2017, Antalya Intrapartum Memingomyelosel Tedavisi.
21. Oturum VIII: Fetal Riskler Oturum Başkanı: S. Kumru – F. Çayan 16. Perinatoloji Kongresi 29 Eylül 2017 Bodrum.
22. Minimal Invaziv Cerrahi Kongresi Minimal Invazif Yuvarlak Masa Toplantısı, Panelist 22-25 Şubat 2018 Istanbul.
23. Alt Uriner Sistem Obstruksiyonlarinda Yeni Fetoskopik Tedavi Modaliteleri Türk Alman Jinekoloji Vakfi (TAJEV) 12. Kongresi Kıbrıs 2018.
24. Intrauterin Myelomeningosel Tedavisi 16. Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi Mayıs 2018 Antalya.
25. Alt Uriner Sistem Obstruksiyonlarinda Fetal Girişimler. 10. Obstetrik ve Jinekolojik Ultrasonografi Kongresi Eylül 2018 Sarıgerme, Muğla.
26. Noral Tüp Defektlerinin Tanısı ve Intrauterin Yönetimi Türk Jinekoloji Derneği Sempozyumu 2-3 Kasım 2018 Ankara.
27. Fetal Alt Urier Sistem Obstruksiyonlarinda Yeni Endoskopik Tedavi Modaliteleri. 24-28 Nisan 2019 Antalya.
28. Konjenital CMv Enfeksiyonu. Yeni Kanıtlar Pratik Tavsiyeler 11. Obstetrik ve JInekolojik Ultrasongrafi Kongresi 25-27 Eylül 2020 Online.
29. Ülkemizde ilk kez Yapılan Fetal Alt Üriner Sistem Obstrüksiyonlarında Fetoskopik Lazer Uygulamalarının Yeri. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Ulusal Kongresi 5 Aralık 2020 Online.
30. Fetal Terapi. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Ulusal Kongresi 23 Aralık 2020 Online.

Sizden Gelenler

Client Logo
T**** D********

Selahattin hocam sadece iyi bir doktor değil bir hastanın karşısına çıkabilecek mükemmel bir insan suyumun azalması sebebiyle tüm doktorlar 32 33.haftada bebeğimi almaya çalışırken hocam 35.haftaya getirerek sağlıklı bir bebek dünyaya getirmemi sağladı. Tatlı dili güzel iletişimi ve mütevaziliğinden bahsetmiyorum bile. Allah'ın sevdiği kuluymuşuz ki karşımıza hocamı çıkardı. Antalya'nın bir numarası kendisi!

Client Logo
A**** Z********

Ben hastalığım konusunda birçok Hastane ve Uzman Dr'a muayene oldum. Ama derdime tek Çare Sayın Hocam Prof. Dr.Selahattin KUMRU Hocam şifa oldu. Sayın Hocam ve Ekip Doktorlarına binlteşekkürlerteşekürler. Allah Hocama uzun ömür versin ki diğer hastalara şifa dağıtsın. İyi ki varsın Selahattin KUMRU Hocam.. Bütün hastalara tavsiye ediyorum.. İYİ Kİ VARSIN SAYIN HOCAM.

Client Logo
B**** E********

Aylardır yumurtalığımdaki kistlerden şikayetçiydim. Daha önceden geçirdiğim ameliyatlar yüzünden yapışıklıklar oluşmuştur diye hiçbir doktor ameliyatımı yapmak istemedi, Selahattin Hocam Allah sizden razı olsun. Kapalı ameliyatla kistlerimi aldınız beni derdimden kurtardınız. Allah sizi sevdiklerinize bağışlasın. Binlerce teşekkürler.

Client Logo
Z**** K********

Almanya'daki annemi götürdüğüm doktorlar bir türlü ne teşhis koyabildiler ne de ağrılarını dindirebildiler. Komşumun tavsiyesi üzerine dr.Selahattin Kumruya götürdük. Annemi kapalı ameliyatla rahimindeki uru aldı. Annemin hiçbir şikayeti kalmadı. Mütevazı kişiliği ve başarısından dolayı ne kadar teşekkür etsem az...

Client Logo
C**** U********

Yıllardır idrar kaçırıyordum. Doktorumdan Allah razı olsun beni ameliyat etti şimdi çok rahatım hem kendisi hem asistanları hem de hemşireleri çok ilgililer hem de iyiler hepsine teşekkür ediyorum.

Client Logo
S**** A********

Yaşadığım kötü hamilelik sürecimi Selahattin Hocam olmasaydı atlatamazdım. Keşke öyle bir imkan olsa bütün hastalıklara bakabilse hep kendisini tercih ederim. Verdiği psikolojik destek, sürecimle ilgili okumam için çıktı aldığı makaleler, ekibiyle olan uyumu, samimiyet, tecrübesi, bilgisi, mütevaziliği... Daha sığdıramayacağım çok şey. Doktorluk mesleğine kutsal derler ya, böyle doktorların yüzü suyu hürmetine sanırım. Bu insanların yetiştirdiği öğrenciler de başka türlü olamaz sanırım olmamalı. Teşekkürler, Teşekkürler, Teşekkürler...

Scroll to Top