Rahim Ağzı Kanseri Taraması ve HPV

Rahim Ağzı Kanseri Taraması ve HPV (Human Papilloma Virus)

(Smear)

Rahim ağzı kanseri, daha önceki yıllarda kadınların sık görülen kanserlerinden olmakla birlikte, tarama stratejilerinin gelişmesi, yaygınlaşması ve kanser öncüsü lezyonların tedavisi sayesinde hem dünyada hem de ülkemizde azalmıştır.

Rahim ağzı kanseri taraması için yapılan testin adı ‘’servikovaginal smear’’ olup halkımız arasında ‘’smear testi’’ olarak bilinmektedir. Jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından (serviks) bir fırça yardımıyla alınmaktadır. Muayeneden faklı olarak ağrıya bir ağrıya neden olmamaktadır. Bazen smear alındıktan sonra bir miktar lekelenme olabilmektedir.

Son zamanlarda rahim ağzı kanseri ile birlikte bazı Human Papilloma Virus (HPV) tiplerinin birlikte olduğunun anlaşılması nedeniyle rutin smear taramalarına HPV de eklenmiştir. Esasen HPV’nin çok sayıda tipi mevcuttur ve rahim ağzı kanseri ile birlikte olanlara ‘onkojenik HPV’’ adı da verilmektedir. Smear ile HPV testinin birlikte yapılması ve her ikisinin de negatif olması tarama programlarının sıkılığının da azalmasına yardımcı olmuştur. Teknoloji daha da ileri giderek onkojenik HPV’lere ve kondilom (genital siğil) yapan HPV’lere de etkili aşılar geliştirilmiştir. Şu anda ülkemizde HPV aşıları için sigorta ödemesi olmamakla birlikte aşılamalar da yaygınlaşma eğilimindedir.

Gebelikte smear testi aldırmanın bebeğe zarar verebileceği, düşüğe neden olabileceği ile ilgili ülkemizde yaygın endişe mevcuttur. Gerçekte ise smear testi yaptırmak gebelik için ilave bir risk getirmemektedir. Pek çok ülkede jinekologa gitmeyen bayanlar için gebelik, smear aldırmak için bir fırsa olarak kullanılmakta ve smear testi gebelikte yapılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top