Yumurtalık kisti (Over) nedir, nasıl tedavi edilir?

Overler rahimin (uterus) iki tarafında, uterusa ve pelvisin yan duvarına bağlı olarak bulunan organlardır. İçerisinde çok sayıda gelişme potansiyeli olan yumurta öncüleri (folikül) barındırmakta ve genellikle bu foliküllerden bir tanesi her ay yaklaşık 20 mm çağa ulaştıktan sonra içindeki oositi (yumurta) dışarıya atmaktadır.

Yumurtalığa ait kist kavramı genellikle 2 şekilde değerlendirilebilmektedir.

Bunlardan birincisi fonksiyonel kistlerdir ve yumurtalığın hormonlar tarafından uyarılmasına bağlı olarak ortaya çıkan ve bizim ‘’fonksiyonel kist’’ dediğimiz yapılardır. Bunlar genellikle 4-5 cm yi geçmeyen, içi sıvı dolu düzgün kenarlı yapılardır. Kendiliğinden kaybolmaları beklenir.

Yumurtalık kistlerinden ikinci grup ‘neoplastik’’ dediğimiz kistik yapılardır. Bunların ultrasonografik görünümleri daha farklıdır ve daha komplex yapılardır. Gözlem ile kaybolmaları beklenmez ve özellikle 5-6 cm’nin üzerinde boyutu olan, komplex yapıların cerrahi olarak çıkartılarak patolojik incelemeye tabi tutulmaları gerekmektedir.

Yumurtalık kistlerinden çıkartılmaya karar verilenleri açık (laparatomi) ya da kapalı (laparaskopi) ile çıkartılabilmektedir. Açık ameliyatlarda hastaların günlük işlerine dönüşleri kapalı olanlara göre daha çok zaman almaktadır. O nedenle uygun olgularda laparaskopik cerrahi tercih edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top